Skocz do zawartości

Jak założyć radio internetowe?


Jarek

Rekomendowane odpowiedzi

[align=center]Poradnik autorstwa: Przemysław Adamowicz[/align]

 

[align=center]Marzy Ci się rola prezentera radiowego? Chcesz inspirować ludzi swoimi przemyśleniami, puentami czy promować ulubioną muzykę? Bez większych kosztów, już dziś możesz założyć swoją własną rozgłośnię internetową. Jak to zrobić? Ten poradnik zapozna Cię Drogi Radiowcu z najważniejszymi kwestiami od których musisz zacząć.[/align]

 

W obecnych czasach nie jest to wielki problem, jednak szybkie, stałe połączenie z Internetem jest podstawą myślenia o swojej rozgłośni nadającej z Twojego pokoju. Do tego niezbędny będzie zwykły mikrofon oraz zestaw potrzebnego oprogramowania, o którym za chwilę.

Pierwszym krokiem do założenia radia internetowego jest posiadanie serwera internetowego (który przesyła słuchaczom dostarczony mu sygnał) oraz odpowiednio skonfigurowanego programu Winamp z wtyczką DSP, który będzie transmitował sygnał do serwera. Te dwa elementy wystarczą na początku, aby myśleć o założeniu swojej własnej rozgłośni online.

Większość internetowych stacji używa bezpłatnego serwera SHOUT-cast (http://www.SHOUTcast.com), opracowanego przez twórców Winampa ( http://www.nullsoft.com ). Możemy skorzystać również z darmowego rozwiązania IceCast.

Konfigurację serwera SHOUTcast, rozpoczynamy od jego uruchomienia wraz z programem Winamp. W panelu Opcje | Preferencje | Wtyczki | Efekty DSP należy zaznaczyć opcję Nullsoft SHOUTcast Source DSP. Zostanie wyświetlone okno ustawień wtyczki, w którym na karcie Encoder należy wybrać typ kodowania (MP3 Encoder) i jakość dźwięku (lista Encoder Settings). Na karcie Output trzeba kliknąć przycisk Connect. Następnie uruchamiamy odtwarzanie muzyki w programie Winamp i od tego momentu możemy rozpocząć pierwsze testowe nadawanie naszego radia internetowego.

Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu ustawień, będziemy mogli nadawać muzykę w internecie w czasie rzeczywistym, czyli tak jak prawdziwe radio. Następnie musimy udostępnić adres naszego radia internetowego znajomym. Adres naszego radia internetowego będzie składał się z adresu IP oraz portu, przez który będzie nadawany.

Największą frajdę sprawia rola prezentera radiowego zapowiadającego kolejne utwory. W tym celu może nam pomóc darmowy program Virtual Dj Home. Jest to darmowa wersja zaawansowanego oprogramowania Virtual Dj Pro do tworzenia muzyki, poprzez miksowanie różnych kawałków, dodawania efektów, sampli i źródeł dźwięku.

Radio internetowe a prawo

Radio internetowe, w przeciwieństwie do radia naziemnego, jest medium, które nie wymaga uzyskania koncesji od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jednak, aby nadawać w naszej rozgłośni piosenki, zgodnie z prawem autorskim, musimy posiadać odpowiednią licencję na rozpowszechnianie publicznie utworów muzycznych. W tym celu powinniśmy skontaktować się z organizacjami zbiorowego zarządzania, które reprezentują interesy twórców i podpisać z tymi podmiotami umowę. Ważne, aby podpisać umowę ze wszystkimi podmiotami.

Tymi podmiotami są:

  • ZAiKS - Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych
     
  • ZPAV - Związek producentów Audio Video
     
  • SAWP - Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno - muzycznych
     
  • Związek Artystów Wykonawców STOART

Każda z organizacji posiada odrębne kalkulacje dotyczące wykorzystania muzyki, przez stacje internetowe. Zazwyczaj koszty liczone są od ilości słuchaczy danego radia internetowego. Szczegółowe wyliczenia stawek znajdują się na stronach internetowych ww. organizacji.

Legalność plików w radiu internetowym

Kolejnym istotnym elementem jest posiadanie legalnych plików muzycznych do odtwarzania muzyki w radiu internetowym. Aby ograniczyć koszty możemy poszukać darmowych serwisów z bazą utworów muzycznych udostępnionych na otwartych licencjach lub skontaktować się z wytwórniami muzycznymi w celu pozyskania płyty do promocji artysty w naszym radiu. Możemy (zwłaszcza w przypadku niszowych gatunkach lub lokalnych zespołów) skontaktować się bezpośrednio z danym artystą i poprosić o pisemną zgodę na rozpowszechnianie jego utworów w naszym medium.

Oprawa muzyczna radia internetowego

Każda stacja muzyczna, również ta internetowa, powinna posiadać swój rozpoznawalny i charakterystyczny dżingiel, czyli muzycznie oprawiony slogan/hasło zmiksowany z nazwą naszej rozgłośni. Taki dżingiel powinien trwać nie dłużej niż 10 sekund. Dżingiel ma za zadanie oddzielać kolejne utwory i sprawić, aby nasi słuchacze kojarzyli nazwę słuchanego medium. Do przygotowania dżingla potrzebny będzie program do edycji dźwięku - tutaj możemy użyć bezpłatnego programu Audacity ( http://audacity.sourceforge.net ). Warto też skorzystać z serwisu Jamendo.com - niezwykle bogatej biblioteki przeróżnych gatunków muzycznych - wszystkich, które znacie i tych, które wypełniają zakamarki niszy. Wielkim atutem portalu są zbiory udostępniane na wolnych licencjach.

Dodatkowym, ważnym wydatkiem jest tzw. autopilot, dzięki któremu możemy ustawiać automatycznie ramówkę radia. Cena, w zależności od wybranej firmy streamingowej waha się w przedziale 10-20 zł miesięcznie.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Drogi radiowcu, pamiętaj o tym, aby na początku oszacować audytorium jakie chcesz zgromadzić. Im większe jest grono słuchaczy, tym wyższa wymagana przepustowość łącza internetowego. Im szybsze masz łącze, tym więcej osób będzie mogło słuchać twojej rozgłośni, a utwory muzyczne będę emitowane w lepszej jakości.

Podsumowanie: zadbaj o podstawowe oprogramowanie, zwykły mikrofon, podpisz umowy na rozpowszechnianie utworów, przygotuj dżingiel promujący Twoją stację i ruszaj do świata online z Twoim własnym, autorskim radiem internetowym. Powodzenia.

 

Źródło: znam.media.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czepiając się ale to tylko część informacji potrzebnych do założenia radia. Z drugiej strony co ma wspólnego nadawanie w radiu z "Jak założyć radio internetowe?"

 

"Im większe jest grono słuchaczy, tym wyższa wymagana przepustowość łącza internetowego. Im szybsze masz łącze, tym więcej osób będzie mogło słuchać twojej rozgłośni, a utwory muzyczne będę emitowane w lepszej jakości" - to tyczy się tylko jeżeli stawiasz serwer na swoim komputerze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czepiając się ale to tylko część informacji potrzebnych do założenia radia. Z drugiej strony co ma wspólnego nadawanie w radiu z "Jak założyć radio internetowe?"

 

"Im większe jest grono słuchaczy, tym wyższa wymagana przepustowość łącza internetowego. Im szybsze masz łącze, tym więcej osób będzie mogło słuchać twojej rozgłośni, a utwory muzyczne będę emitowane w lepszej jakości" - to tyczy się tylko jeżeli stawiasz serwer na swoim komputerze?

 

To o to chodzi właśnie. Jeżeli masz serwer zewnętrzny np. kupiony w slotex.pl to Twoje łącze musi wystarczać jedynie do przesyłania sygnału na serwer. Bez znaczenia wtedy jest ile osób słucha radia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
12 minut temu, Lennon napisał:
15 minut temu, Lennon napisał:

Zweryfikuj czy wpisałeś poprawnie haslo admina w ustawieniach głównych panelu radiowego oraz hasło do nadawania w programie nadawczym.

dzięki ale cały dzień zresztą od wczoraj nad tym klikalem

a jeszcze jedno swoje radio powinienem słyszeć czy słyszy tylko odbiorca? bo nadawczy program słysze ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.12.2017 o 19:55, KRISS napisał:

Winampa ale to coś w ustawieniach dźwięku będzie bo bawiłem się to mi dźwięk pojawiał i zanikal w radiu

Ustaw wszystko jak w dołączonej grafice:

 

Na przyszłość opisujcie swoje problemy w dziale "Pomoc".

11.png&key=3a376515919fa3aa7a18a205ee93c

Edytowane przez Lennon
Edit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
2 godziny temu, michal napisał:

kosztów prowadzenia radia internetowego  nie da się ograniczyć aby mieć radio internetowe w dzisiejszych czasach musisz mieć na to kasę taka jest niestety brutalna ale szczera prawda

Na upartego założysz radio bez żadnych kosztów, nie licząc opłat za prąd i internet. ;)

Serwer bez problemu zainstalujesz na komputerze, muzykę pobierzesz darmową ze stron, które takową oferują, mikrofon, winamp i jazda.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, michal napisał:

kosti darmo w necie nic dziś nie ma ja wole zapłacić  i mieć pewność że radio na pewno będzie działać  niż wszystko za darmo mieć

czasem zapłacisz też nie masz bo serewery padnięte lub nastąpił błąd i kasa w błoto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona korzysta z plików cookie. Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Polityka prywatności.