Skocz do zawartości

Czy warto założyć internetowe radio ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Tak jak w temacie. Czy warto założyć internetowe radio ?

 

Z tego co widzę, by móc legalnie i komercyjnie działać trzeba sporo zainwestować... W związku z tym mam parę pytań do osób bardziej obeznanych z tematem.

 

1. Czy aby odtwarzać muzykę trzeba mieć utwory z legalnego źródła tzn. kupione?

2. Czy w przypadku odtwarzania muzyki opartej na licencji CC działam legalnie i nie muszę opłacać ZAiKS ?

3. Jakie warunki trzeba spełnić aby by móc odtwarzać internetowe radio np. w miejscu pracy?

4. Czy jest sens ładować pieniążki i robić profesjonalne i legalne radio shoutcast?

 

Obserwując nazwy, strony www oraz oprawę graficzną obecnych rozgłośni delikatnie mówiąc jestem zażenowany. Nie chcę nikogo hejtować ale widząc niektóre nazwy po prostu chce mi się śmiać (lub płakać). Oprawa graficzna to powrót do początku lat 2000 - tandeta i kicz. Avatary prezenterów pojawiające sie na stronie panelradiowy.pl przypominają złote lata naszejklasy.pl 

 

Nie wiem czemu ale mam wrażenie,że większość rozgłośni to stacje pirackie (pomijając stacje które nie reklamują się w internecie). Od jakiegoś czasu jestem członkiem grupy na facebooku o nazwie "Prezenterzy i DJ Radiowi" i to co przykuwa uwagę to tandeta, spam i muzyka wątpliwej jakości. Liczyłem, że znajdę coś inspirującego a jedynie co znalazłem to wynalazki typu  "Sarenka FM", "Radio Słoneczne Rege" i inne rozgłośnie które spamują ogłoszeniami typu "AUDYCJA Z GWIAZDAMI, ZAGRA PRYMAS".

 

 

Czy w dzisiejszych czasach, pomiędzy amatorskimi rozgłośniami dla Januszy i dożynkowych DJ-ów znajdzie się miejsce na radio internetowe shoutcast z profesjonalna oprawą graficzną i muzyką inną niż disco polo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wart, o ile jesteś mega cierpliwy i masz dużo czasu na pilnowanie "biznesu".

Odpowiem teraz na Twoje pytania.
1.Tak musisz mieć  utwory z legalnego źródła, w niektórych przypadkach muszą być zakupione na innych zasadach, czyli do publicznego zastosowania.

2.Jeżeli odtwarzasz muzykę na Licencji CC, możesz ją bez problemu za darmo transmitować bez zaiksu itp. Pamiętaj, że umieszczenie info na stronie, że gracie muzykę opartą na licencji CC nie daje wam prawa puszczać, każdej muzyki. Jest to zasadzie uznania autorstwa, więc w statystykach na stronie musi znaleźć się info o autorze i tytule.
Taką muzykę, którą możesz bezpłatnie i legalnie odtwarzać możesz pobrać np tutaj. http://freemusicarchive.org/
3.Dogadać się z szefem, jeśli muzyka jest na licencji zaiks, szef też musi go zapłacić  jeżeli jest to np knajpa, lub salon fryzjerski (choć były różne precedensy w wyrokach na ten temat).
4.Jest sens, można zainwestować w profesjonalną stronę, serwery i licencje.  Hmm nie zapomnij też o ludziach, jeśli będą grali  ot tak za nic, a wymogi będą takie "mutacja, mikrofon +15 lat" to  radio nie zajdzie za daleko, przede wszystkim zadbaj o dorosłych prezenterów, którzy mają w miarę regularny tryb życia, więc nie wymyślą  wymówki, że kot babci zachorował i musi odwołać audycję. Przyda się również jakaś forma nagród, nie mówię tutaj o pełnym etacie, jednak jakieś miesięczne nagrody za przykładowo najwięcej wygranych godzin. Poza tym inwestycja może się po pewnym czasie zwracać, reklamy na antenie, lub nawet zwykły Adsense od Google. Przyda się też osoba, lub osoby, które by pisały (nie kopiuj/wklej) artykuły na stronę.

 

Co do tych stacji, które wymieniłeś hmm to są amatorskie radia z xatem, które słucha zapewne wąskie grono znajomych.

 

Pamiętaj, że to wszystko wiąże się z ryzykiem. Shotcast swój boom miał jakieś 6-7 lat temu. Teraz sam widzisz co się dzieje. Youtube i Twitch ma znacznie więcej odbiorców. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jeśli ja sam + moi znajomi tworzymy muzykę na licencji CC? Czy wtedy przedsiębiorstwa odtwarzając nasze radio muszą opłacać zaiks ?  Pytam, bo chyba tylko w taki sposób można realnie pozyskać pieniążki od sponsorów tzn. przedsiębiorstw a opinie (np. CC POlska vs prawnicy) są różne.

Linki co wymieniliście to w większości komercyjne strony z płatną muzyką CC... Mnie interesuje muzyka bezpośrednio od amatorskich zespołów i producentów. 

Z tego co się orientowałem istnieje jedno w Polsce bezpłatne radio z muzyka na licencji CC "Radio Wolne Media" i  chciałbym stworzyć coś konkurencyjnego. Jak to widzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sam tworzysz taką muzykę, to decydujesz o licencji... Jeśli chcesz otrzymywać tantiemy z ZAiKS, to zgłaszasz się do nich i dalej oni decydują, czy się nadajesz. Jeśli CC to po prostu przeczytaj warunki...

Ten link co podałem jest free. https://www.youtube.com/audiolibrary/music  <-- też się może przydać
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona korzysta z plików cookie. Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Polityka prywatności.