Skocz do zawartości

Abc praw autorskich


Rekomendowane odpowiedzi

[align=center]Odpowiedzi na najbardziej zadawane pytania odnośnie praw autorskich.[/align]

1.Jak zgodnie z prawem założyć radio internetowe na swojej stronie?

 

Założenie radia internetowego nie wymaga uzyskania koncesji, której udziela Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Jednak samo emitowanie utworów w naszym radiu jest już odrębnym zagadnieniem i wymaga odpowiednich licencji. Musimy posiadać pisemną zgodę od uprawnionych twórców na emitowanie ich muzyki.

 

Jeśli mamy bezpośredni dostęp do twórcy możemy uzyskać od niego pisemną licencję, w której określone będzie na jakich warunkach utwory możemy wykorzystywać. Najczęściej jednak chcemy emitować w naszej stacji znane i popularne utwory muzyczne zarówno zagranicznych, jak i polskich wykonawców i w tym przypadku nie mając bezpośredniego dostępu do wykonawców musimy skorzystać z usług organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. W Polsce zgodę i licencję na rozpowszechnianie utworów muzycznych można uzyskać od organizacji ZAiKS. Jak uzyskać licencje

 

Należy jednak mieć świadomość tego, że licencje takie są płatne niezależnie od tego czy właściciel radia będzie uzyskiwać korzyści materialne z działalności nadawczej czy nie. Rozpowszechnianie utworów muzycznych bez posiadania licencji to naruszanie prawa autorskiego.

 

Ustawa o prawie autorskim

 

2.Jak przedstawia się kwestia rozpowszechniania i kopiowania utworów muzycznych?

 

 

Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych rozpowszechnianie utworów muzycznych możliwe jest tylko wtedy kiedy posiadamy na to zgodę autora, czyli posiadamy np. pisemną licencję na rozpowszechnianie i wykorzystywanie jego utworów. W przeciwnym wypadku rozpowszechnianie utworów jest zabronione.

 

Kopiowanie utworów muzycznych jest dozwolone pod warunkiem, że jest to użytek prywatny nie wykraczający poza krąg osób pozostających w stosunku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego oraz, że jest kopiowany utwór jest już rozpowszechniony (art. 23 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

 

Ochrona utworów

 

Kopiowanych utworów nie można odpłatnie rozpowszechniać w sieci oraz nie można ich umieszczać i rozpowszechniać za darmo w sieciach typu p2p.

 

Resztę informacji o licencjach uzyskacie tu : Procedury i akty prawne

 

Prócz Zaiksu Do publicznego odtwarzania utworów uprawniają licencje wydawane przez Organizacje Zarządzania Zbiorowego:

 

ZPAV - Związek producentów Audio Video

 

SAWP - Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno - muzycznych

 

Związek Artystów Wykonawców STOART

 

Do założenia internetowego radia wystarczy właściwie serwer Shoutcast i odpowiednio skonfigurowany Winamp. Sen z powiek wielu internautów spędzają jednak wymogi prawne na publiczne nadawanie muzyki w sieci. Czy za nadawanie w radiu internetowym trzeba płacić?

 

Na samym początku należy zaznaczyć, że samo założenie internetowego radia (obojętnie czy ma charakter informacyjny czy muzyczny) nie wymaga uzyskania koncesji. Jednak koncesja – czyli pozwolenie na nadawanie – to nie to samo co licencja.

 

Umowy i licencje

 

Jak donosi Gazeta Prawna przed rozpoczęciem nadawania niezbędne jest uzyskanie licencji na rozpowszechnianie utworów. Gazeta podaje przykład ściągniętego przez p2p pliku .mp3, do którego nie mamy praw autorskich. Aby móc legalnie go rozpowszechniać w radiu potrzebna jest licencja. Za jej brak może grozić nawet kara do 2 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

Licencje uzyskuje się składając pisemnie specjalny wniosek do Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, które reprezentuje zarówno twórców polskich jak i zagranicznych. Następnie podpisana jest umowa, która zezwala na rozpowszechnianie utworów muzycznych poprzez radio.

Ile kosztuje prowadzenie radia internetowego?

Koszty uzyskania licencji zależą w pierwszym przypadku od zysków radia. I tak dla przykładu; jeśli w radiu 10 proc. czasu nadawania danej audycji stanowią utwory muzyczne to koszt stanowi 1% wszystkich dochodów. Im więcej wykorzystujemy w audycjach muzyki – tym więcej zapłacimy z tytułu owej licencji (największa stawka powyżej 70 proc. muzyki w audycji - 7 proc. przychodów ).

 

Jeśli natomiast radio prowadzone jest w celach hobbystycznych (przypadek drugi) i nie zarabia opłaty także muszą być uiszczane, ale zależą już od ilości słuchaczy. I tak jeśli nasze audycje przyciągają jednocześnie do 50 osób należy zapłacić 100 PLN miesięcznie z tytułu opłat licencyjnych. I znów analogiczna sytuacja: im więcej odbiorców tym większa opłata. Jeśli słucha nas jednocześnie do 10 000 odbiorców to opłata licencyjna wyniesie 4000 PLN miesięcznie.

 

ZAiKS zaznacza także, że w obu wypadkach wynagrodzenie minimalne nie może być niższe niż 100 PLN za miesiąc.

e-Radio za darmo

Jest jedna dobra wiadomość. Jeśli radio będzie przeznaczona dla najbliższych (rodzina i znajomi) i nie będzie oferowało dostępu osobom postronnym to nie wymaga żadnych opłat i wymogów legalizowania. Wszystko dzięki zapisowi o dozwolonym użytku prywatnym w prawie autorskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Chciałbym  utworzyć radio internetowe oparte na muzyce autorskiej , czyli muzykach którzy sami tworzą tekst oraz  melodie  do swoich wykonań oraz nie należą do żadnego stowarzyszenia autorów.Czy  prawa tych autorów do ich pracy (utworów) muszą być gdzieś zapisane, potwierdzone czy wystarczy sama deklaracja autora, że jest to jego utwór i że wyraża zgodę na rozpowszechnianie przez dane radio.

Co w przypadku, gdy podpisze licencje z autorem, który nie zadbał(nie ma ich oficjalnie) o swoje prawa autorskie.

 

1 Czy jestem wtedy narażony na zarzut  łamanie praw autorskich ?

2 Czy Zaiks lub pozostałe Stowarzyszenie autorów  mogą wymagać odemnie  opłat, mimo że w żaden sposób nie będę korzystał z ich zasobów.

3 Jeśli tak, to jakie mogą to być opłaty ?

Edytowane przez Przemaal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Strona korzysta z plików cookie. Korzystając z forum, wyrażasz zgodę na: Warunki użytkowania, Polityka prywatności.