Koderzy - ocena, rangi, sprawdzanie kodu

Offline
#1 Albert
Na forum często ogłaszają się ludzie szukający pomocy programistów (niech mi ktoś zrobi popupa, co z logowaniem, statystyki itd). W dyskusji biorą udział osoby uważające się za koderów i polecające swoje usługi. I..
Widziałem prace części osób. Te programistyczne twory i gnioty. Co gorsza część osób zapłaciła za to mniejszą lub większą kwotę po czym autor kodu odwracał się do tych osób tyłkiem. W takiej sytuacji trzeba zapłacić minimum drugie tyle dla kogoś kto albo poprawi kod (co w wielu sytuacjach jest bardzo uciążliwe) albo napisze całość od nowa.

W ramach przeciwdziałania takim praktykom, złodziejstwu programistycznemu, sianiu niewiedzy i złych praktyk chciałbym żeby został utworzony dział zajmujący się oceną kodu. Byłoby to miejsce na zweryfikowanie umiejętności programistycznych tych którzy uważają się za programistów i chce oferować swoje usługi (w szczególności odpłatnie) innym.

Na wielu portalach świadczących usługi w ramach chronienia użytkowników/klientów przeprowadzana jest weryfikacja. Może czas żeby wprowadzić takie praktyki tutaj, dodać nowe rangi związane ze "statusem" programisty.
Offline
#2 Lennon
Dział skrypty radiowe jest od tego.
Aczkolwiek przydałby się taki poddział.
Tylko,że prace takie to czysta grafika,więc zamieszczamy je z dziale z GRAFIKĄ.
Z Drugiej strony resztę tej tematyki obejmuje dział z Skryptami-pomoc itd.
Z tego co się orientuje to jest tam tylko dział z Zleceniami i pomocą.
Można by to odseparować.
Nie ma sensu również wrzucanie wszystkich do jendego worka,bo umiejęntości danych osób wychodzą w praniu.
Co do ludzi,zajmujących się kodowaniem (mających o tym pojęcie) jest kilku dobrych u nas na forum.
Jeśli zaś chodzi o ochronę praw autorskich,to już my nie mamy tak naprawdę wpływu-to kwestia sumienia.
Kilka przypadków zaniechania tego nie czyni naszego forum jakimś złym, a ludzie tacy są odpowiednio nagradzani rangą Spalony http://forum.portalradiowy.pl/memberlist...ergroup=14 co ostrzega nas przed takimi ludzmi. smiling face with open mouth and smiling eyes
Przypadki takie można zgłaszać w Czarnej strefie wraz z dowodami nieuczciwości danych osób.
Offline
#3 kosti
Najlepiej zweryfikują to raczej użytkownicy, którzy komentują dane zlecenie i ogólna opinia o danym "koderze".

Poza tym jeśli ktoś jest w stanie podpisać się pod pracą własnym nazwiskiem + ew. wystawić nawet fakturę to chyba jest świadomy ewentualnych konsekwencji tego, jeżeli zrypie robotę. winking face
Offline
#4 Albert
Kosti "Najlepiej zweryfikują to raczej użytkownicy, którzy komentują dane zlecenie i ogólna opinia o danym 'koderze'." - ale to już trochę po ptokach.. Mi chodzi o zapobieganie.
I inaczej popatrzy na "ręce" programista programiście niż użytkownik widzący jedynie efekty końcowe.

Wiecie, fv to inna para kaloszy ale będziecie kogoś ścigali za 100zł (nawet mając fv)? Ciągali się po sądach? Raczej nie. I owszem, opiszecie sytuację, "spalicie" typa ale kasy nie odzyskacie.

Ranga spalony ok, brakuje czegoś pośredniego. Bo jak niespalony to ok, można ufać? No nie...
Offline
#5 kosti
Brałbym raczej pod uwagę reputację na forum + zawsze można się dowiedzieć jak dana osoba działa we współpracy przez pv do poprzedniego zleceniobiorcy.

Sąd hmm nie koniecznie, są tez inne instytucje co za free takie cos załatwiają.
Poza tym jeśli zlecasz komuś stronę za 50 zł nie spodziewaj się cudów.

Poza tym kodowanie i projekt graficzny powinna robić jedna osoba.

Nie lepiej wydać te 500 zł i mieć pewność, co do wykonanej pracy + faktura, niż ganiać się z idiotą po forach?
Offline
#6 Albert
kosti, chyba nie zrozumiałeś..

"Brałbym raczej pod uwagę reputację na forum + zawsze można się dowiedzieć jak dana osoba działa we współpracy przez pv do poprzedniego zleceniobiorcy." - dodatkowa ranga to załatwi. Zamiast szukać osób które korzystały z usług masz info w profilu.

Inne instytucje? Zgłaszasz do nich prośbę że chcesz sprawdzić umiejetnosci osoby z tego forum?? W sensie że ktoś przeszukuje wszelkie posty tu zamieszczone i ocenia? Pyta ładnie w mailu? dobrafirma.pl? Abstrakcja..

"Poza tym kodowanie i projekt graficzny powinna robić jedna osoba."
8-O
Jak to "projekt" w stylu playera przez samozwańczego "kodera" to może.. Jak projekt strony i robi to porządna firma to raczej grafik robi grafikę, programiści programują, bazodanowcy zajmują się bazą.

"Nie lepiej wydać te 500 zł i mieć pewność, co do wykonanej pracy + faktura, niż ganiać się z idiotą po forach?"
FV za 500zł to pewność wykonanej pracy?? Więc jak 500zł lub więcej to opinia o takiej osobie na forum jest zbędna?
Fakt, każdy kto programuje dobrze będzie się cenił, ale każdy kto robi to dobrze nie będzie się obawiał podzieleniem się pracą i wyrażeniem opini.

Podchodzisz do sprawy tak jakby to było Twoim kosztem..
Offline
#7 Little_gray
wystarczą 2 stronki http://validator.w3.org/ poprawność indexa i innych plików php czy html-a oraz
https://jigsaw.w3.org/css-validator/ Poprawność css-a. wystarczy podać link do danej strony i wszystko jasne każdy może sobie sprawdzić dany kod smiling face with open mouth and smiling eyes pod względem jakości
[Obrazek: banner.jpg] Pomogłem daj + repOffline
#8 Albert
Owszem, w3c udostępnia narzędzia umożliwiające sprawdzenie html i css. A co z optymalizacją? Dobrymi sztukami tworzenia kodu html/css? Co z czasem ładowania? Co z urządzeniami mobilnymi? Co z php? Co z bezpieczeństwem aplikacji?
I czemu tylko ja zadaję te pytania?
Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości