Jak zacząć audycję bez wpadek

Offline
#1 Lennon
Poradnik Jak zacząć swoje audycje bez wpadek

Zanim zaczniesz swoją audycję musisz się do niej odpowiednio przygotować. Zawczasu ułóż sobie playlistę. Zanim zaczniesz nadawać posprawdzaj także ustawienia, przetestuj mikrofon, upewnij się, że wszystko jest tak jak być powinno. Upewnij się również, że nikt nie będzie Ci za bardzo przeszkadzać. Chyba nic nie wkurza bardziej jak siostra, która ciągle coś od nas chce, albo pies, który domaga się wyjścia na spacer... Kiedy wszystko jest już przygotowane możemy zacząć nadawanie.
* * *
Audycję warto zacząć witając się ze słuchaczami i przedstawiając im mniej więcej to, co będzie się grało. Oczywiście zgodnie z wprowadzonymi wcześniej danymi do Ramówki radia w Panelu Prezentera. Czyli np. "Witam serdecznie wszystkich słuchaczy, minęła godzina 22 wita was Czesław w swojej audycji. Dzisiaj na antenie usłyszycie najlepsze nastrojowe kawałki ostatnich lat". Pamiętajcie, że na każde nasze wejście trzeba mieć pomysł, który wcześniej należy przemyśleć, trzeba również starać się mówić płynnie i zrozumiale. Podczas samej audycji unikajcie jak ognia powtórzeń, nadużywanie jednego wyrazu bardzo ujemnie wpływa na naszą audycję, trzeba stale powiększać swój zasób słów (w tym celu można zaopatrzyć się w słownik synonimów). Jeżeli zapowiadasz jakiś utwór to staraj się to zrobić za każdym razem inaczej - sposobów jest wiele, wszystko zależy od twojej inwencji twórczej.
* * *
Pozdrowienia to nieodłączny element naszej stacji . Pamiętaj, że czytając je musisz wyczuć intencje osoby która je wysłała. Pozdrowienia takie jak np.: "Dla kochanego skarbeńka przesyła Krysia - kocham Cię i zawsze będę" przeczytaj czule. Pozdrowienia powinny być czytane płynnie - bez zawahań, dlatego warto wcześniej je szybko przeczytać w myślach, a dopiero potem na antenie. Należy pamiętać, aby nigdy nie wdawać się w jakieś niemiłe dyskusje ze słuchaczami, bo ani im ani nam nie wychodzi to na dobre.
* * *
Jeżeli ktoś notorycznie wysyła pozdrowienia, które nas denerwują to najlepiej nie zwracać na nie uwagi a jeżeli istnieje możliwość to można zablokować taką osobę. Prowadząc audycje czasem pojawiają się głupie pozdrowienia, dlatego warto mieć zawsze jakąś szybką ripostę na tego typu wybryki - ostudzi to zapał innych osób do wysyłania podobnych treści.
* * *
Należy pamiętać, że słuchacz zawsze stoi na pierwszym miejscu, w końcu nie chcemy nadawać sami dla siebie. Dlatego trzeba się o niego troszczyć. Jeżeli słuchacz zamawia jakiś utwór, i nie ma przeciwwskazań, aby puścić ten konkretny kawałek, powinniśmy spełnić jego prośbę. Jeżeli słuchacz zamówił utwór, którego nie posiadamy należy powiedzieć wprost że go nie mamy, i spytać czy nie chciałby zamówić czegoś innego albo zaproponować aby wysłał nam to, co chce usłyszeć. Zapewnijmy, że puścimy to jak tylko będzie to możliwe, lub w następnej audycji (prawdopodobnie taki słuchacz powróci, aby sprawdzić czy dotrzymaliśmy słowa).
* * *
Aby wzbogacić nasz czas antenowy można zorganizować jakiś mały konkursik (obowiązkowo musi być nagroda, niekoniecznie rzeczowa). Zapytać, co słuchacze sądzą o (tu podajemy jakiś temat), lub po prostu zadać jakieś pytanie odnośnie granego w danej chwili utworu np. "...ciekawe czy zgadniecie, z jakiego filmu jest to piosenka?"
* * *
Podczas audycji powinniśmy zachęcać słuchacza do czynnego udziału w życiu radia (reklamowanie naszej stacji u znajomych, wysyłanie pozdrowień, głosowania na stację na radiowej stronie, itp.). Należy jednak pamiętać, aby robić to z wyczuciem! Nie wolno szantażować słuchacza: np.: "Jeżeli będzie jeszcze parę osób to wtedy dopiero a nie wcześniej puszczę ten utwór". Takie postępowanie może zrazić do nas wiele ludzi.
* * *
Stały słuchacz to skarb, dlatego jeżeli widzimy w pozdrowieniach znajomy nick warto zaznaczyć, że jest to osoba nam znana takie postępowanie przywiązuje słuchacza do audycji no i oczywiście do całego radia.
* * *
Jeżeli się pomyliliśmy (źle przeczytaliśmy nick, puściliśmy nie ten utwór) musimy przyznać się do błędu. Warto też skwitować taką sytuację dowcipem, ale należy naprawić to co się zepsuło i dołożyć starań, aby się nie powtórzyło - człowiek to w końcu istota omylna.
* * *
Równie ważny, jeżeli nie najważniejszy, jest charakterystyczny styl prowadzenia audycji - nie starajcie się jednak kreować go na siłę, to przyjdzie samo, oczywiście z czasem.
* * *
"Chyba to, co powiedziałem było oczywiste i oczywiście się ze mną zgodzicie, bo ja oczywiście mam rację" - to, co sekundę temu przeczytaliście było celowe - abyście zobaczyli jak to jest kiedy dane słowo powtarza się zbyt często, dlatego unikajcie powtórzeń. W radiu nic nie jest oczywiste, to my je kreujemy, jeżeli my jesteśmy przewidywalni to tak samo nasza audycja. Nie bądźmy nudni. ; )
* * *
W radiu nic nie liczy się tak jak dobra dykcja, w końcu słuchacz musi zrozumieć to, co do niego mówimy. Aby poprawić naszą dykcję warto od czasu do czasu ją poćwiczyć. W tym celu spróbujcie przeczytać poniższe zdania:
Wyrewolwerowany kaloryfer
Szedł Sasza suchą szosą.
No to cóż, że ze Szwecji?
Wyindywidualizować się z rozentuzjazmowanego tłumu.
Chrząszcz ze szczeżują szczerze wrzeszcząc się szczerzą.
Czcigodnym czcicielom czystości w Pszczynie szeleszczą pszczoły w bluszczu.
Trzeszczą trzewiki po szosach suszonych, szemrz rzesz rzeżucho w tłuszczu.
Wystrzałowe trzpiotki wstrząśnięte szczebiocą szczególnie o szczęściu w życiu.
Wyścigowa wyścigówka wyścignęła wyścigową wyścigówkę.
Tego typu zdania często mogą pojawiać się w pozdrowieniach, przecież nic nie bawi słuchacza bardziej jak prezenter który nie potrafi prawidłowo wymówić pozdrowień.
* * *
Równie ważną sprawą w życiu prezentera jest kontakt ze słuchaczami poza anteną. Na pewno zdarzy się wam, że ktoś będzie chciał jakąś piosenkę czy tytuł utworu lub po prostu będzie chciał porozmawiać. Doskonale wiemy, że takie nieustanne rozmowy o niczym są irytujące, ale mimo wszystko starajcie się być uprzejmi. W końcu to nasi słuchacze. Pamiętajcie, że w kontakcie ze słuchaczem to my musimy pokazać klasę.
* * *
Jeżeli masz swoją stałą audycję, warto postarać się o jingiel reklamowy. Jingiel pomaga w lepszym kojarzeniu naszej audycji i reklamuje ją. Jingle możecie zrobić sami korzystając z programów do tworzenia i obróbki muzyki takich jak np. Magix Music Maker lub Audio City.

Powodzenia winking face

źródło: Dżenternet
Offline
#2 Pabllo
Lennon bardzo dobry opis, chciałoby się rzec że są to sprawy oczywiste, no ale dużo osób o tym nie pamięta. Przyda się na pewno nowym radiowcom, ale też dobre przypomnienie dla tych "starych wyjadaczy".
Oprogramowanie jest jak sex - lepiej, gdy jest za darmo  winking face
Offline
#3 Titanic
Gdzieś to widziałem już...

KLIK

<pepsi>
[Obrazek: nowe_logo_eu_120.png]
Offline
#4 Lennon
No tak tylko,że ja jestem pierwszy raz na tej stronie Twojego Radia. A poradnik ten mam z byłego panelu.
Offline
#5 PuXoN
OPIS może być, tylko że najlepszy jest spontan a nie układanie playlisty.
Gram gościnnie w radiach, szukasz kogoś aby zapełnił ramówkę ?
Napisz prywatną wiadomość na fanpage!
Offline
#6 Titanic
(26.10.2014, 19:54)PuXoN napisał(a): najlepszy jest spontan a nie układanie playlisty.

Zgadzam się smiling face with open mouth and smiling eyes No ale pewne zarysy audycji dobrze jednak mieć wcześniej.
[Obrazek: nowe_logo_eu_120.png]
Offline
#7 Widelka
Dużo pracy przede mkną szczególnie dykcja smiling face with open mouth
Najlepsze forum o radiach znajdziesz na Portalradiowy.PL
Offline
#8 radiomixm
Co to jest Dżenternet? P.S. Zgłosiłem radiorox ten incydent.
Offline
#9 Lennon
Temat uwżam za zamknięty.
Offline
#10 radiomixm
no tak, najpirw kradziez artykulow a potem temat zamykamy
Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości